Eastern Indoor T&F Champs, Lee Valley

400m 4 53.33 Pablo Machuca, 5 60.07 Peter Benedickter V45, 1500m 4 4:37.08 Richard Laursen U20, 60mH 3 8.43 Stephen Simmons U17, H 8.77, High Jump 2 1.55 Gracie Wall U15,

Pole Vault 2 3.20 Jemma Eastwood V35

Vault London, Carlshalton

Frankie Johnson U20 4.82, Javier Ferreer Ferrando 3.82

BUCS Championships, Exeter

Men A Race 104 35:50 Stephen Headley, 124 36:35 Alfred Yabsley Men B Race 118 29:20 Tom Powell

Women 155 25:24 Lauren Nichols, 172 25:40 Diana Chalmers, 173 25:41 Courtney Hunter

Senior Men: A one two for Ben Alcock and Josh Lunn.1 Ben Alcock 27:01, 2 Josh Lunn 27:52, 8 Andrew Headley 28:50, 12 Andrew Inskip 29:05, 16 William Mullins U20 29:25, 18 Craig Emmerson 29:35, 55 Joe Strange 31:30, 63 Charlie Palmer 31:48, 90 Ewan Wilson M40 32:43, 120 Peter Deardon M50 33:39, 135 Andy Blair M50 34:04, 182 Jim Black M40 35:32

Senior Women: 3 Alice Burgin 20:48, 14 Sue Bosher F35 22:33, 52 Maisie Relton 25:20, 103 Claire Perusko F45 27:19, 109 Carla Whitmore 27:42, 150 Ruth Kerr F45 29:10, 151 Emma Coombes F35 29:10, 152 Madeline Brodie F45 29:10, 160 Hayley Vinnicombe F45 29:41

U20/U17 Women Another clear win for Tia Wilson1 Tia Wilson F17 15:47, 4 Lucy-Mae Shepherd F17 17:13, 6 Josie Smith F20 17:39, 12 Rose Abbott F17 18:00, 24 Niamh Huxford F17 19:00, 27 Holly Hodgskinson F17 19:15, 32 Emma Smith F17 19:42, 36 Milly Daniels F17 19:59 50 Aoife Gray F17 23:19

U17 Men: 6 Harry Brodie 19:17, 32 Nathan Hyde 23:54

U15 Boys: 5 Alex Alston 15:15, 8 Tristan Cook 15:23, 10 James Vinnicombe 15:34, 25 Tom Deardon 16:10,  32 Ayman Siad 16:27, 39 Samuel Dawes 17:16

U15 Girls: 8 Sofia Perusko 17:17, 11 Natalie Simmons 17:28, 24 Alicia Athersmith 18:52, 28 Amelia Baker 19:03,  36 Josie Nicholls 19:37, 39 Grace Flemons 19:45, 50 Emma Abbey 20:31

U13 Boys: 36 Euan Supple 10:59, 38 Austin Cole 11:13, 43 Samuel Hudson 11:22, 66 Daniel Smith 12:10 78 Hari Mistry 12:48, 79 Efraim Gray 12:53, 80 Oliver Yates 12:56

U13 Girls: 2 Rosie Foster 10:15, 12 Katie Olive 11:04, 14 Lyla Danobrega 11:15, 28 Gabriella Woodroffe-Gomez 11:58, 38 Keira Fisher 12:23, 43 Daisy Flemons 12:28

U11 Boys: 17 Oliver Wilson 6:06, 22 Sam Deardon 6:15, 58 Jack Hale 7:04, 66 Rocco Jennings 7:14

U11 Girls: 11 Lily Hodgskinson 6:19. 63 Sarah Woodward 7:38, 78 Zoe Nuttall 8:25, 86 Ellie Harper 8:46

Team Results  photos by Barry Cornelius

Overall second on day and over 5 fixtures,

Overall Male second and second, Overall Female third and sixth,

Seniors third and second, Juniors second and third.  Senior Men second overall and on day, U20 Men first and third, Masters eleventh and eighth.

Senior Women tenth overall sixth on day, U17/U20 women first and first

U17 Men fourth and seventh, U15 Boys second and third, U15 girls third and third, U13 Boys eleventh and fifth,

U13 Girls second and second, U11 Boys fourth and seventh, U11 girls sixth and tenth.

Individuals:

Senior Men fourth Andrew Headley, tenth Craig Emmerson, Senior Women second Alice Burgin O50 Men sixth Andy Blair, seventh Pete Deardon

U20 Men First Will Mullins, U15 Boys first Alex Alston, eighth  Jamie Vinnacombe,

U20 Women first Josie Smith, U17 Women first Tia Wilson, sixth Lucy Mae Shepherd, U15 Girls sixth Sofia Perusko, ninth Natalie Simmons,

U13 Girls fourth Rosie Foster, eighth Katie Olive.

Taking both divisions and all competitors into account Andrew Headley was fifth and Will Mullins tenth.  Alice Burgin was second.

60m 4 Tennyson James M60 8.30 H 8.50 400m 1 Tennyson James M60 61.53, 60mH 1 Tennyson James M60 9.24, 4 Penny Butcher F60 11.69

High Jump 1 Penny Butcher F60 1.27, Pole Vault 1 Jemma Eastwood F40 3.20, 1 Mark Burgman M60 2.60, Shot Penny Butcher F60 6.82,

Triple Jump 1 Dave Folgate M65 10.17

Winter Throws Discus 2 Graeme Packman M60 35.33 Hammer 1 Richard Martin M35 54.49 Weight 1 Richard Martin M35 14.07

Some great results with near misses for Tia Wilson fourth and the U17 Women Fourth, the Senior Men’s team fourth but winning the nine to score cup.

Senior Men   20 Benjamin Alcock 38:02, 33 John Eves 38:23, 34 Darren Deed 38:26, 57 Matthew Bray 39:07, 60 Josh Lunn 39:11 113 Richard Henderson 40:14, 121 Andrew Headley 40:20, 199 Andrew Inskip 41:29, 310 Craig Emmerson 42:48,  336 Stephen Headley 43:03, 614 Steven Herring 46:07 Team Fourth six to score (4 points behinf third) Fourth none to score.

Senior Women    58 Alice Burgin 31:55, 725 Ruth Kerr 44:27, 785 Madeleine Brodie 45:39, 791 Hayley Vinnicombe 45:47 Team 80th.

Junior Men 15 Benjamin Davies 29:36, 71 William Mullins 31:37 Junior Women 51 Josie Smith 24:20, 72 Lauren Nichols 24:59, 103 Anna Vinnicombe 27:05 Team Tenth

U17 Women 4 Tia Wilson 18:16, 27 Scarlet Dalrymple 19:18, 51 Lucy-Mae Shepherd 20:01, 138 Marisa Mistry 22:01, 157 Milly Daniels 22:32 Team Fourth

U17 Men 19 Aiden Killeen 19:42, 42 Ed Blythman 20:12, 87 Jamie Webster 21:22, 152 Gregory Herring 22:33 Team Eighth

U15 Girls 67 Sofia Perusko 16:34, 78 Natalie Simmons 16:45, 240 Amelia Baker  U15 Boys 19 Alexander Alston 14:15, 51 Zena Saez 14:37, 72 Tristan Cook 14:50, 104 James Vinnicimbe 15:05 110 Noah Campion 15:09, 248 Sam Dawes 16:30, 285 Ethan Cairns 16:59 Team Fifth

U13 Girls 27 Rosie Foster 11:37, 65 Katie Olive 12:00, 119 Lyla Danobrega 12:22, 125 Maddison Webb 12:23 326 Sophie Leslie 13:52 Team Eight

Tia Wilson won the U17 women’s Southern championship at Parliament Hill, Darren Deed led home the senior men in fourteenth, Rebecca Murray was eight in the senior women’s race & Ben Davies was fourth in the U20 men’s race.

The senior men were fourth, the U20 men were 6th, the U20 women were 10th, the U17 men were fourth, the U15 Boys were 13th, the U15 Girls were 17th & the U13 Girls were 15th.

Senior Men 14 Darren Deed 47:18, 23 Ben Alcock 47:49, 24 John Eves 47:51, 30 Josh Lunn 48:20, 61 Matt Bray 50:02 72 Richard Henderson 50:35, 76 Andrew Headley 50:44, 141 Craig Emmerson 52:42, 165 Michael Channing 53:20 241 Steven Herring 55:23

Senior Women 8 Rebecca Murray 29:01, 16 Alice Burgin 29:44, 574 Emma Coombes 44:29

U20 Men 4 Ben Davies 25:40, 57 Will Mullins 28:14, 59 Cameron Gillies 28:19, 71 Alfie Yabsley 28:49 U20 Women 33 Josie Smith 27:41, 45 Lauren Nichols 29:02

U17 Men 23 Aiden Killeen 22:39, 29 Ed Blythman 22:53, 45 Harry Brodie 23:16, 68 Jamie Webster 23:45, 213 Greg Herring 27:56

U17 Girls 1 Tia Wilson 18:46, 43 Lucy-Mae Shepherd 21:07, 125 Emma Smith 23:32, 137 Milly Daniels 24:07

U15 Boys 30 Tristan Cook 16:13, 71 Noah Campion 16:46, 88 Alex Alston 16:55, 208 Ethan Cairns 18:44, 231 James Price 19:10

U15 Girls 55 Sofia Perusko 17:49, 127 Josie Nicholls 19:10, 133 Alicia Athersmith 19:15, 162 Grace Flemons 19:41, 185 Amelia Baker 20:03

U13 Boys 182 Euan Supple 13:23, 213 Austin Cole 13:37

U13 Girls 11 Rosie Foster 12:41, 29 Katie Olive 13:07, 107 Lyla Danobrega 14:01, 250 Sophie Leslie 15:45

Matt Bergin took charge of the senior mens race with a clear win, Ben Davies was fifth and first U20 home.  Rebecca Murray was second in the Senior Womens race and Alice Burgin was fifth.  Tia Wilson was a clear winner in the U17/U20 Womens race with Josie Smith the first U20 home in fifth place. Our other leading youngsters were Sofiia Perusko in the U15 Girls, Rosie Foster in the U13 girls and Alex Alston in the U15 boys.

Senior Men 1 Matt Bergin 32:11, 5 Benjamin Davies 33:16 M20, 7 Josh Lunn 33:33, 25 Craig Emmerson 35:36, 29 William Mullins 36:12 M20, 30 Mike Channing 36:14, 39 Cameron Gillies 36:47 M20, 52 Joe Strange 37:27  54 Tom Powell 37:29, 128 James Shiner G 40:19, 137 Ewan Wilson 40:37 M40, 159 Andy Blair 41:22 M50, 176 Jim Black 42:08 M40, 265 Martyn Blackwell 45:23 M50, 358 Simon Murray 54:37 M50

U17 Men 17 Runner 698 21:02, 25 Jamie Webster 21:48

U15 Boys 4 Alex Alston 12:51, 8 Runner 691 13:08, 11 James Vinnicombe 13:17, 18 Noah Campion 13:49,  24 Ayman Siad 14:01, 34 Samuel Dawes 14:53, 38 Ethan Cairns 15:08, 54 Elisha Gray 17:11

U13 Boys 29 Euan Supple 11:43, 46 Austin Cole 12:33, 47 Samuel Hudson 12:35, 67 Daniel Smith 13:25, 73 Efraim Gray 13:59

U11 Boys 15 Oliver Wilson 7:47, 19 Harry Manners 7:55, 20 Jack Hale 7:57, 29 Runner 696 8:24, 36 Zack Danobrega 8:39, 60 Runner 693 9:11

Senior Women 2 Rebecca Murray 21:29, 5 Alice Burgin 22:38, 23 Lauren Nicholls 24:24, 49 Maisie Relton 26:16, 106 Carla Whitmore 28:52, 144 Emma Coombes 30:13 F35, 171 Hayley Vinnicombe 31:05 F45, 175 Madeline Brodie 31:08 F45

U20/U17 Women 1 Tia Wilson 17:58 F17, 6 Josie Smith 19:29 F20, 7 Lucy-Mae Shepherd 19:37 F17, 11 Rose Abbott 20:20 F17, 14 Holly Hodgskinson 20:29 F17, 30 Emma Smith 21:54 F17, 34 Milly Daniels 22:02 F17

U15 Girls 7 Sofia Perusko 14:34, 12 Natalie Simmons 15:09, 20 Amelia Baker 15:57, 27 Josie Nicholls 16:11 37 Grace Flemons 16:54, 46 Ruby Abbott 17:20, 57 Emma Abbey 18:03, 63 Edie Daniels 20:47

U13 Girls 4 Rosie Foster 11:33, 6 Katie Olive 11:49, 18 Lyla Danobrega 12:40, 19 Maddison Webb 12:44, 39 Sophie Leslie 13:46, 40 Violet Abbott 13:46, 41 Keira Fisher 13:49, 52 Daisy Flemons 14:09, 63 Morgan Stears 14:40, 77 Millie Banghard 17:47

U11 Girls 10 Lily Hodgskinson 8:00, 61 Sarah Woodward 9:42, 69 Zoe Nuttall 12:28, 70 Ellie Harper 12:29

Archived Articles

Follow us

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok