Home About us New Members Fixtures 2017 Coaching Competition Photo Gallery Beagles Contact us

BEDFORD & COUNTY AC

New Members

Young Athletes

Senior Women

Senior Men

Masters

Reports 2016

Reports 2017

Reports Archive

Honours Board

Club Records

Club Awards

Club Kit Sales

Bluesletter

Bedford Six

External Links

Sponsors

Home

Club Awards Summer 2014 Photos

Name of Award

Description

Age category

Recipient

Howard  Darbon Trophy

Male Junior Club Volunteer

U20/U17/U15/U13


Hazel Darbon Trophy

Female Junior Club Volunteer

U20/U17/U15/U13

Caitlin Blackwell

Sidney Smith Cup

Best Performance by Senior Athlete

SM/SW

Mark Draper

Paula Radcliffe Trophy

Best Performance by Junior Athlete - U20

U20

Martin Danobrega

Peter Mears Trophy

Best Performance by an U17

U17

Lee Johnson

Norman Carter Cup

Best Performance by an U15/ U13

U15/13

Nathan Cox

Lord Luke Trophy

Most Improved Male - Senior & U20

SM/U20

Matt Leach

Brooks Cup

Most Improved Male - U17/U15/U13

U17/U15/U13 M

Freddie Ayre, Ben Clements, Frankie Johnson

Stan Southgate Cup

Most Improved Female - Senior & U20

SW/U20

Rebecca Murray

Musket Trophy

Most Improved Female - U17/U15/U13

U17/U15/U13 F

Octavia Cavill, Eleanor Usher, Tabatha Walford

Adrian Ward Trophy

Most Consistent Senior - Male

SM

Darell Elliot, Scott Johnson

Dunlop Cup

Most Consistent U17 Male

U17M

Lee Johnson

Under 15 Boys Shield

Most Consistent U15 Male

U15M

Nathan Cox, Frankie Johnson

Under 13 Boys Cup

Most Consistent U13 Male

U13M

Louis Case

Len Woods Trophy

Most Consistent Senior - Female

SW

Jemma Eastwood

Carneiro Shield

Most Consistent U17 Female

U17F

Lauren Russell

Laura Hunter Trophy

Most Consistent U15 Female

U15F

Lauren Nichols

Carneiro Cup

Most Consistent U13 Female

U13F

Tia Wilson

Rumbelow Trophy A String

Most Points won by Senior Man - BAL 'A' String

ALL

Darell Elliot

Rumbelow Trophy B String

Most Points won By Senior Man - BAL 'B' String

All

Martin Danobrega

Bayes Cup

Most points won by U17/U15/U13 Male

U17/U15/U13 M

Alfie Johnson

Fred Wooding Trophy

Most Points won by a Senior Woman

SW

Jemma Eastwood, Rachael Bennett

Castle Print Trophy

Most Points won by U17/U15/U13 Female

U15F

Cliona Blackwell

Ian Kitching Memorial Trophy

Most Promising Newcomer to T&F

ALL

Ben Noble

Vernon Trophy

Veteran T&F - Male

VET M

Tennyson James

Vernon Shield

Veteran T&F - Female

VET F

Alison Slatcher

Team Manager's Award

Senior Men

SM

Caleb Adesina

Team Manager's Award

U13/U15/U17 Male

U17/U15/U13 M

Jamie Viney

Team Manager's Award

Senior Ladies

U17/U15/U13 F

Belinda Sergent

Team Manager's Award

U13/U15/U17 Female


Caitlin Blackwell

Peter Kot Trophy

Club Person of the Year


Mark Goodwin, Simon Goodwin

Special Award