Home About us New Members Fixtures 2017 Coaching Competition Photo Gallery Beagles Contact us

BEDFORD & COUNTY AC

New Members

Young Athletes

Senior Women

Senior Men

Masters

Reports 2016

Reports 2017

Reports Archive

Honours Board

Club Records

Club Awards

Club Kit Sales

Bluesletter

Bedford Six

External Links

Sponsors

Home

Name of Award

Description

Age category

Recipient

Howard  Darbon Trophy

Male Junior Club Volunteer

U20/U17/U15/U13

Travis O'Connell

Hazel Darbon Trophy

Female Junior Club Volunteer

U20/U17/U15/U13

Rebecca Cooper

Sidney Smith Cup

Best Performance by Senior Athlete

SM/SW

Mark Draper

Paula Radcliffe Trophy

Best Performance by Junior Athlete - U20

U20

Josh Cox

Peter Mears Trophy

Best Performance by an U17

U17

Lottie Underwood & Lauren Russell

Norman Carter Cup

Best Performance by an U15/ U13

U15/13

Vicky Sales & Frankie Johnson

Lord Luke Trophy

Most Improved Male - Senior & U20

SM/U20

Matt Bergin

Brooks Cup

Most Improved Male - U17/U15/U13

U17/U15/U13 M

Joe Rogers & Lee Johnson

Stan Southgate Cup

Most Improved Female - Senior & U20

SW/U20

Jo Wilkinson

Musket Trophy

Most Improved Female - U17/U15/U13

U17/U15/U13 F

Vicky Sales

Adrian Ward Trophy

Most Consistent Senior - Male

SM

Josh Cox & Scott Johnson

Dunlop Cup

Most Consistent U17 Male

U17M

Lee Johnson & Connor Rogers

Under 15 Boys Shield

Most Consistent U15 Male

U15M

Frankie Johnson

Under 13 Boys Cup

Most Consistent U13 Male

U13M

Alfie Johnson

Len Woods Trophy

Most Consistent Senior - Female

SW

Jemma Eastwood, Natasha Peters & Rachael Bennett

Carneiro Shield

Most Consistent U17 Female

U17F

Lottie Underwood, Lauren Russell & Belinda Sergent  

Laura Hunter Trophy

Most Consistent U15 Female

U15F

Vicky Sales

Carneiro Cup

Most Consistent U13 Female

U13F

Alex Chilwell

Rumbelow Trophy A String

Most Points won by Senior Man - BAL 'A' String

ALL

Josh Cox

Rumbelow Trophy B String

Most Points won By Senior Man - BAL 'B' String

All

Gavin Fordham

Bayes Cup

Most points won by U17/U15/U13 Male

U17/U15/U13 M

Alfie Johnson

Fred Wooding Trophy

Most Points won by a Senior Woman

SW

Jemma Eastwood

Castle Print Trophy

Most Points won by U17/U15/U13 Female

U15F

Cliona Blackwell

Ian Kitching Memorial Trophy

Most Promising Newcomer to T&F

ALL

Hannah Beaumert & Ben Davies

Vernon Trophy

Veteran T&F - Male

VET M

Tennyson James

Vernon Shield

Veteran T&F - Female

VET F

Alison Slatcher & Jo Wilkinson

Team Manager's Award

Senior Men

SM

Matt Nicholson

Team Manager's Award

U13/U15/U17 Male

U17/U15/U13 M

Ben Clements

Team Manager's Award

Senior Ladies

U17/U15/U13 F

Kirsty Thompson   

Team Manager's Award

U13/U15/U17 Female


Gabriella Tarrant

Peter Kot Trophy

Club Person of the Year


Steve Janes

Special Award



Ron Sullivan

Club Awards Summer 2013   Photos

Nearly 250 Bedford & County Athletes enjoyed another memorable evening at their Annual Track & Field Awards night held at the University of Bedfordshire Theatre on Friday 22 November 2013. Star Guest, Sabrina Bakare, World Youth 400 metre champion, and her coach, Jane Dixon, inspired the audience during an interview in which they described how they overcame various setbacks to win the world title, before presenting over sixty awards.